SZUKAJ:
Akcja sadzenia drzew miododajnych - Edycja 2022
2022-12-01 08:39:04
W 2022 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego, po raz ósmy realizuje działania w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pn.: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, w ramach której zrealizowane zostało zadanie pn.: „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.
17 października 2022 r. przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbyło się symboliczne przekazanie sadzonek roślin miododajnych, podmiotom współpracującym z Samorządem Województwa Podkarpackiego w ramach tego zadania.
Spotkanie poprowadził wicemarszałek Piotr Pilch, który przypomniał, że idea prowadzenia kampanii wspierającej owadopylność poprzez sadzenie roślin miododajnych zrodziła się w 2015 r. Współpracę w tym zakresie Samorząd Województwa Podkarpackiego podjął z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie, który podczas spotkania reprezentował prezes Tadeusz Dylon.
W tym roku współpracę z Samorządem Województwa Podkarpackiego w ramach przedmiotowego zadania rozpoczął na podstawie podpisanego porozumienia Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu, który reprezentował pan Jan Sęk – prezes Związku.
Realizacja tych działań oraz ich szeroki zasięg jest możliwy w dużej mierze dzięki dotacjom pozyskiwanym corocznie przez Samorząd z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił dobrą współpracę w tym zakresie i podziękował prezesowi, panu Adamowi Skibie, który wspiera Województwo Podkarpackie w tych działaniach.
W ciągu ośmiu lat na działania w ramach kampanii przeznaczono ponad 670 tys. zł, przy czym środki na jego realizację w znacznej mierze pochodziły z dotacji, jaką samorząd pozyskał z WFOŚiGW w Rzeszowie. Dzięki temu działaniu do 2021 r. zakupionych i wprowadzonych do środowiska zostało łącznie ok. 45000 szt. sadzonek roślin miododajnych, a w 2022 r. zakupiono kolejne 5400 szt. drzewek i krzewów miododajnych, które z biegiem czasu stanowić będą cenny pożytek dla owadów zapylających.
Gmina Chłopice rok rocznie włącza się w akcję sadzenia drzew miododajnych, które obecnie jeszcze niewielkie ale z każdym rokiem będą coraz bardziej upiększać okolicę i przyczyniać się do stworzenia strefy bioróżnorodności.
Czytano: 3843 razy