Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji oraz nauczycieli, którzy przygotowali oraz uczestniczyli w tej inicjatywie. Inicjatywa "Jesienny Turniej Sportowy" został zrealizowany w ramach projektu: "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023" dofinansowanego że środków Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023. Regionalnymi Operatorami Projektu są: "Fundacja Przestrzeń Lokalna", "Fundacja Fundusz Lokalny SMYK", "Stowarzyszenie LGD Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" "Stowarzyszenie LGD TRYGON - ROZWÓJ I INNOWACJA".
W tym roku Samorząd Województwa Podkarpackiego zakupił 6 tys. sztuk drzew i krzewów miododajnych, takich jak: lipa, klon, robinia akacjowa, pęcherznica kalinolistna, świdośliwa, tamaryszek, irga błyszcząca, tawuła szara.
W dniu 12 października przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, miało miejsce symboliczne przekazanie roślin miododajnych przedstawicielom Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie oraz jednostek samorządowych z terenu naszego województwa. Sadzonki drzew i krzewów przekazał Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Adam Skiba – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Wojewódzki Związek Pszczelarzy reprezentował jego prezes - Tadeusz Dylon. W przekazaniu sadzonek wziął również udział Piotr Kędrek – Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, który koordynuje to działanie.
Wszystkie podmioty, które zadeklarowały odbiór sadzonek, mogły tego dokonać w terminach ustalonych z dostawcą.
Realizacja kampanii oraz jej szeroki zasięg są możliwe w dużej mierze dzięki dotacjom pozyskiwanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, które stanowią nawet do 90 % kosztów zadania. W bieżącym roku dotacja ta wyniosła 75 tys. złotych.
Nasze środowisko wymaga ciągłej troski a sadzenie roślin miododajnych jest jednym z jej przejawów. Świadomość społeczna dotycząca stanu środowiska naturalnego jest coraz większa, jednak wymaga ciągłego pogłębiania. Sadzenie drzew i krzewów miododajnych odbywa się zwykle przy udziale mieszkańców gmin w ramach tak zwanego „czynu społecznego". Często sami włodarze gmin swoją postawą dają przykład innym. W sadzeniu uczestniczą strażacy, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna. Wydarzenie to staje się okazją do wspólnej pracy na rzecz ochrony przyrody, co bardzo zapada w pamięć i stanowi najlepszy rodzaj edukacji – przez działanie.
Gmina Chłopice po raz drugi wzięła udział w akcji „Sadzenia drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim.” Dzięki uprzejmości Samorządu Województwa Podkarpackiego na terenie naszej gminy posadzono 30 sztuk sadzonek drzew miododajnych oraz 20 sztuk sadzonek krzewów miododajnych, w tym:
- lipa 10 sztuk
- klon pospolity 10 sztuk
- robinia akacjowa 10 sztuk
- tamaryszek 10 sztuk
- pęcherznica kalinolistna 5 sztuk
- świdośliwa 5 sztuki
Na przełomie października i listopada sadzonki drzew i krzewów zostały posadzone na działce znajdującej się przy Urzędzie Gminy Chłopice. Dokumentacja z tego wydarzenia została zamieszczona w załączonej galerii.
Mamy nadzieję, że w przyszłości drzewa i krzewy przyczynią się do ochrony bioróżnorodności oraz staną się ozdobą miejsc użyteczności publicznej, z których korzystają mieszkańcy naszej gminy.
na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim"
finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
więcej
Właśnie odbywa się charytatywny kiermasz słodkości połączony z loterią fantową w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łowcach. Celem zbiórki jest pomoc Kacperkowi Koniuszemu z Jankowic w walce z jego chorobą. My już wzięliśmy udział w akcji i zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Chłopice do udziału w tej inicjatywie. Na przybyłych czekają doskonałe wyroby cukiernicze oraz przesympatyczni wolontariusze w postaci uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej w Łowcach.
Akcja trwa do godziny 14:15.
Serdecznie zapraszamy!
O G Ł O S Z E N I E
1. Otwarcie Sesji – stwierdzenie prawomocności obrad,
2. Przedstawienie porządku obrad,
3. Podjęcie uchwały w sprawie:
a) XXVII/…/2021 w spr. w sprawie: przyjęcia Programu współpracy Gminy Chłopice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 r. (Projekt nr 1),
b) XXVII/…./2021 w spr. wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty (Projekt nr 2),
c) XXVII/……/2021.w sprawie zmiany uchwały własnej Nr XXV/200/2021 z dnia 29.10.2021r.w sprawie wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Chłopice na lata 2021 – 2025 (Projekt nr 3),
4. Zamknięcie obrad XXVII Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Chłopice
Rady Gminy Chłopice
/-/ Franciszek Kiszka
Pomaganie drugiemu człowiekowi ma wielką moc. W dniu dzisiejszym odbyło się przekazanie prac wykonanych przez Kółko Plastyczne w Dobkowicach dla Fundacji Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP. Dziękujemy młodym twórcom za przekazanie prac graficznych na szczytny cel oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia.