W dniu 15 sierpnia 2023 r. odbyły się Dożynki Wiejskie w Łowcach i Boratynie. Tego dnia w kościele parafialnym w Łowcach odbyła się również koncelebrowana msza święta, w której trakcie została poświęcona figura św. Floriana oraz wieńce sołectw Łowce, Lutków oraz Zamiechów. Tak ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności zgromadziło wielu okolicznych mieszkańców oraz zaproszonych gości. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację tych wydarzeń.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji. więcej
INFORMACJA
Drodzy mieszkańcy gminy Chłopice informujemy o zbliżającym się terminie odbioru odpadów bio. Odbiór jest przewidziany w dniu 22.08.2023 r., (tj. wtorek), a nie dnia 21.08.2023 r., (tj. poniedziałek), jak jest zaznaczone w harmonogramie.
Za utrudnienia przepraszamy. więcej
Konkurs „Lokalne Ekopraktyki” skierowany jest do organizacji działających w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych inicjatyw ekologicznych (zrealizowanych na przestrzeni przynajmniej ostatniego roku, licząc od daty ogłoszenia konkursu), przez organizacje lokalne.
Uczestnikami konkursu mogą zostać przykładowo: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Gminne Ośrodki Kultury, organizacje społeczne, towarzystwa regionalne i inne organizacje pozarządowe działające na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich, posiadające wpis w odpowiednim dla wykonywanej działalności rejestrze, prowadzące działalność na minimum rok przed dniem ogłoszenia konkursu. Do zgłoszenia inicjatywy musi być spełniony warunek – w projekt musi zostać zaangażowanych co najmniej 5 osób.
Ukończone inicjatywy powinny się przyczyniać do aktywizacji społeczności lokalnych i do zwiększenia ich świadomości ekologicznej w zakresie indywidualnych oraz zbiorczych działań na rzecz ochrony klimatu. Konkurs ma również na celu popularyzację właściwych zachowań ekologicznych do prostego zastosowania w gospodarstwie domowym oraz w najbliższym otoczeniu, opartych przede wszystkim na różnych sposobach oszczędzania energii i zasobów naturalnych.
Przykładowe inicjatywy, które można zgłaszać do konkursu: sposoby na oszczędzanie energii i zasobów, takie jak np. zbieranie deszczówki; różnorodne biologicznie ogródki; retencja wody; proekologiczne miejsce spotkań; wymiana sąsiedzka; warsztaty ekologiczne; naprawy w duchu no-waste; niemarnowanie żywności, niemarnowanie zasobów, itd.
Zgłoszenia do konkursu
Formularz, którego wzór określa Załącznik nr 1 do Regulaminu, należy wypełnić i przesłać pocztą elektroniczną na adres: ekopraktyki@klimat.gov.pl w następujący sposób:
1. uzupełnić dane wymagane w Części I Formularza;
2. opisać zgłaszaną do konkursu inicjatywę ekologiczną w środowisku lokalnym w Części II Formularza;
3. wydrukować uzupełniony i kompletny Formularz i podpisać go własnoręcznym podpisem przez Przedstawiciela Uczestnika w wymaganych miejscach Formularza, tj. w Części I oraz w Części III, a następnie zeskanować do pliku w formacie PDF (opcjonalnie dopuszczalne jest podpisanie Formularza w postaci elektronicznej kwalifikowanym podpisem elektronicznym);
1. przesłać podpisany Formularz wraz ze zdjęciem lub zdjęciami, o których mowa w § 5 ust. 4, na adres email: ekopraktyki@klimat.gov.pl.
Do zgłoszenia należy również dołączyć uzupełniony i podpisany Formularz w pliku Word.
Wszystkie pliki do pobrania znajdują się na dole strony.
Nagrody
Komisja konkursowa może przyznać dodatkowo do pięciu wyróżnień dla prac konkursowych w postaci nagród pieniężnych w wysokości 1 000 zł.
E-book „Lokalne Ekopraktyki”
Na podstawie zgłoszeń konkursowych laureatów zostanie opracowany e-book „Lokalne Ekopraktyki”, opisujący najlepsze zrealizowane inicjatywy. Zbiór ten, przygotowany w wersji elektronicznej i udostępniony do wykorzystania, stanowić będzie inspirację oraz wzór do naśladowania dla innych organizacji lokalnych oraz osób indywidualnych.
Harmonogram konkursu:
- ogłoszenie konkursu – 7 sierpnia 2023 r.
- ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń – 8 września 2023 r.
- ogłoszenie wyników – do 2 października 2023 r.
Kontakt:
e-mail: ekopraktyki@klimat.gov.pl
tel. kom.: 797 923 351 (czynny w dni robocze w godz. 8-16)
Więcej szczegółów konkursu na stronie internetowej: Lokalne Ekopraktyki - Edukacja Ekologiczna - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.
Informacja!
W związku z trwającym remontem budynku Urzędu Gminy Chłopice informujemy o możliwych niedogodnościach dotyczących funkcjonowania urzędu.
Prosimy o wyrozumiałość w tej sprawie.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy!
W dniu 13.08.2023 r. w sołectwie Chłopice odbyło się tradycyjne wicie wieńca dożynkowego. W wydarzeniu wzięli udział lokalni mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Podczas części oficjalnej sołtys sołectwa Chłopice Pani Beata Baran podziękowała wszystkim, którzy pomogli w organizacji wydarzenia- paniom z KGW i Stowarzyszenia Miłośników Chłopic, wieńczarkom oraz zasłużonym członkiniom społeczności, które co roku wspólnie wiją wieniec. Następnie Wójt Gminy Chłopice Pan Andrzej Homa skierował swoje słowa uznania do lokalnych gospodarzy za trud ich ciężkiej pracy. Podkreślił, że rolnictwo jest jednym z głównych filarów polskiej gospodarki, a chleb stanowi nieodłączną część naszego życia. W wydarzeniu wzięła udział również Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Pani Anna Huk, która swoim ciepłym uśmiechem i dobrym słowem wsparła okolicznych mieszkańców. Uczestnikami byli również Sekretarz Gminy Pani Marzena Blok, Radni Gminy Chłopice oraz Sołectw. Na dzieci czekała moc atrakcji w tym stoisko z malowaniem twarzy, darmowe zjeżdżalnie, punkt z pamiątkami. Dzięki współpracy Koła Gospodyń Wiejskich w Chłopicach z Lasami Państwowymi mieszkańcy mieli możliwość spróbowania potraw pochodzących ze zdrowych i ekologicznych produktów z runa leśnego znajdujących się na stoisku "Leśne smaki w gminie Chłopice". Część kulturalną zapewnił występ wieńczarek z tradycyjnymi przyśpiewkami, Kapeli "Sołtysowej" z Szówska oraz Zespołu "Perła". więcej