Zapraszamy do udziału w X Biesiadzie nad Morawskim Łęgiem!
24 września 2023 r., odbędzie się jubileuszowa X Biesiada nad Morawskim Łęgiem – Prezentacja Tradycji Kulinarnych Podkarpacia. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Urząd Gminy w Jarosławiu, a współorganizatorem Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” w Morawsku. Wydarzenie ma charakter konkursu i skierowane jest do Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów z terenu województwa podkarpackiego.
Celem konkursu jest promowanie i zachowanie dziedzictwa kulinarnego poszczególnych miejscowości województwa podkarpackiego w autentycznej, tradycyjnej formie, poprzez ukazanie dawnych, prostych potraw, przygotowanych z aktualnie dostępnych i sezonowych składników.
Tegorocznym tematem konkursu są potrawy z przygotowywane w piecu oraz potrawy pod hasłem „dookoła śliwki”. Stoiska konkursowe co roku urozmaicone są przetworami domowymi, takimi jak konfitury, soki, kiszonki czy marynaty w ramach Kiermaszu produktów z domowej spiżarni z przeznaczeniem do sprzedaży.
Zgłoszenia przyjmujemy do 13 września!
Wiecej informacji na stronie:
http://ck.przemysl.pl/955-biesiada-nad-morawskim-legiem
Opis | ||
karta zgłoszenia 2023.doc | pobierz | |
Regulamin.pdf | pobierz | |
blankiet przepisy 2023.docx | pobierz | |
OŚWIADCZENIE 2023.doc | pobierz | |
rodo.docx | pobierz |
Zadanie zostało zrealizowanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łowcach ze środków Wojewody Podkarpackiego w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019 - 2023.
Zadanie obejmowało remont pomieszczenia, który uwzględniał odmalowanie ścian, wymianę posadzki, wymianę i malowanie stolarki drzwiowej oraz montaż rolet okiennych. Zadanie zrealizowane zostało przez Firmę Handlowo — Usługową Grzegorz Pakosz z siedzibą w Laszkach. Dodatkowo zrealizowano dostawę wyposażenia kuchni i jadalni w stołówce szkolnej, która uwzględniała m.in. zmywarkę do naczyń, szafęmchłodniczą, szatkownicę do warzyw, naczynia i wyposażenie kuchenne oraz zastawę stołową i sztućce. Dostawę zrealizowały firmy M&M Gastro Group Sp.z o.o. z siedzibą w Katowicach oraz ABC Wyposażenia Majętny Bieńkowski Spółka Jawna z siedzibą w Katowicach.
Wartość zadania wyniosła 102 469,57 zł, w tym dofinansowanie z rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" 80 000,00 zł.
Dodatkowo oprócz nowej stołówki na przedszkolaki czekają odświeżone pomieszczenia, w których już niedługo odbędą się dla nich zajęcia.
W dniu 27.08.2023 r. odbyły się Dożynki Gminne w Zamiechowie. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną za zebrane plony celebrowaną przez ks. Krzysztofa Rzepkę. Następnie zgromadzeni uczestnicy spotkania wraz ze starostami dożynkowymi — Panią Lucyną Wojtowicz oraz Panem Adamem Podwórnym, przeszli korowodem na plac obok świetlicy wiejskiej, gdzie nastąpiła część oficjalna wydarzenia. W części oficjalnej sołtys Zamiechowa Pan Marek Bilinkiewicz skierował swoje słowa uznania za trud pracy rolników oraz podkreślił ich fundamentalną rolę, jaką pełnią w Zamiechowie oraz innych wsiach, a Wójt gminy Chłopice Pan Andrzej Homa uroczyście powitał zaproszonych gości. Następnie odbyło się przekazanie chleba przez Starostów Dożynkowych na ręce Pana Wójta, wręczenie chlebków sołtysom z wszystkich sołectw, a także poczęstowanie chlebem uczestników spotkania. W dalszej części miały miejsce przemówienia okolicznościowe wygłoszone przez Wójta gminy Chłopice Pana Andrzeja Homę, został odczytany list Posła na Sejm Pana Tadeusza Chrzana reprezentowanego przez Pana Marcina Jaworskiego oraz list Posła na Sejm Pana Mieczysława Kasprzaka reprezentowanego przez Pana Bogdana Tkaczyka, a także miała miejsce przemowa Przewodniczącego Rady Gminy Chłopice Pana Franciszka Kiszki. Kolejnym punktem programu był gminny przegląd wieńców dożynkowych. Panie wieńczarki z wszystkich sołectw eksponowały piękne wieńce oraz przygotowały krótkie występy artystyczne, które zachwyciły zebranych. Dodatkowo dzieci z Dobkowic pod przewodnictwem Pana Jana Pikuły zaprezentowały kilka utworów ludowych. Po zakończeniu części oficjalnej miały miejsce występy Stowarzyszenia "Em-Art" działającego przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, zagrała Kapela z Kaszyc oraz Zespół FORTE. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli spróbować przepysznych regionalnych wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich sołectw, spróbować darmowej grochówki, skorzystać z cateringu. Na dzieci czekały atrakcje w postaci darmowych zjeżdżalni, "piana-party", malowania twarzy i innych atrakcji. Bezpieczeństwo ruchu drogowego i zaplecze techniczne zapewnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamiechowie z Prezesem Panem Andrzejem Lorenowiczem na czele, a o piękną dekorację i ciepłą atmosferę zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zamiechowie.
W spotkaniu wzięli udział: Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Pani Anna Huk, Starosta Jarosławski Pan Stanisław Kłopot, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu Pani Barbara Stawarz, Sekretarz Gminy Pani Marzena Blok, Radni Gminy Chłopice, Radni Sołeccy, Sołtysi, kierownictwo Urzędu Gminy Chłopice oraz jednostek podległych, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych, rolnicy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Chłopice.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. więcej
Zgodnie z art. 147a ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 w 2023 r. rolnikowi może być przyznana płatność dla małych gospodarstw, na podstawie złożonego przez rolnika żądania, jeżeli:
- we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia:
- gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD) będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
- użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha
- w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera.
Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne płatności bezpośrednie wnioskowane we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Rolnicy żądający płatności dla małych gospodarstw, którzy ubiegali się o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu) otrzymają także te płatności.
Niezależnie od powyższego rolnik otrzyma płatności ONW, płatność ekologiczną, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, o ile wnioskował o te płatności we wniosku złożonym w terminie do dnia 25 lipca 2023 r.
W celu otrzymania płatności dla małych gospodarstw należy w terminie do 31 sierpnia 2023 r. złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”, którego wzór znajduje się poniżej.
Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw może zostać złożone w terminie do dnia 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Termin złożenia żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw oraz termin jego wycofania nie podlegają przywróceniu.
Wysokość płatności dla małych gospodarstw ustala się jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności na 1 ha wynoszącej równowartość w złotych kwoty 225 euro przeliczonej na złote z zastosowaniem kursu wymiany euro.
Płatność dla małych gospodarstw przyznaje w drodze decyzji kierownik biura powiatowego Agencji właściwy według miejsca zamieszkania albo siedziby rolnika.
Więcej informacji oraz załaczniki znajdą Państwo na stronie:
https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-2023?fbclid=IwAR1Om8Xh7a2w69Ktpp0PTm48vZKJZ-eyx0ri8yjSj2qPiFsnMbZmfPUntUc
W dniu 20 sierpnia 2023 r. w sołectwie Jankowice odbyło się Święto Plonów. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem wieńca dożynkowego przez Wójta Gminy Chłopice Pana Andrzeja Homę, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Franciszka Kiszkę, Sołtys sołectwa Jankowice Panią Magdalenę Potoczny oraz Panią Elżbietę Lonc - Członkinię Stowarzyszenia Miłośników Jankowic "Jankowiczanie". Następnie Pani sołtys przywitała zgromadzonych gości i okolicznych mieszkańców, zaś Wójt Gminy Chłopice Pan Andrzej Homa wygłosił przemowę dziękując rolnikom za ich ofiarną i owocną pracę. Ostatnim wydarzeniem części oficjalnej rozpoczynającej wielkie świętowanie był występ wieńczarek z przyśpiewkami oraz innymi utworami muzycznymi.
W wydarzeniu wzięli udział również: Sekretarz Gminy Pani Marzena Blok, Radny Gminy Pan Henryk Cukier, Proboszcz Parafii Chłopice ks. Jacek Książek wraz z księdzem wikarym oraz okoliczni mieszkańcy. więcej