Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chłopicach informuje, że rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.
Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” – edycja 2025 jest zadaniem współfinansowanym ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program ten ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością, wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Adresatami programu są:
- dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
- osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatności.
Gmina Chłopice zamierza ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację usług asystencji osobistej w ramach Programu.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek samorządu terytorialnego – edycja 2025, proszone są o kontakt z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chłopicach - tel. 16 888 00 18 lub 16 888 00 20 w terminie do 19 sierpnia 2024 roku.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie internetowej:
Karta zgłoszenia do Programu dostępna w linku poniżej:
więcej1 sierpnia na placu ks. Piotra Skargi w Jarosławiu odbyły się miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych i lokalnych, wojsko, kombatantów, harcerzy oraz licznie przybyłych mieszkańców, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom tamtych dni.
Gminę Chłopice podczas uroczystości reprezentował Wójt Gminy Chłopice Andrzej Homa.
Wydarzenie zorganizowane przez lokalne środowiska, umożliwiło mieszkańcom zapoznanie się z realiami życia w stolicy w 1944 roku, poprzez inscenizacje scen walk, łapanek i życia codziennego. Uroczystości zakończyły się na placu ks. Piotra Skargi, gdzie miały miejsce oficjalne przemówienia, odśpiewanie hymnu oraz oddanie salwy honorowej przez kompanię Garnizonu Jarosław. Zwieńczeniem wydarzenia była modlitwa oraz Apel Poległych, które podkreśliły wagę pamięci o uczestnikach powstania. Całe przedsięwzięcie miało na celu uczczenie bohaterstwa i ofiarności powstańców warszawskich.
Za zdjęcia dziękujemy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.
Bon energetyczny 2024 to forma wsparcia finansowego, wprowadzona w ramach ustawy o bonie energetycznym. Jest to program zapewniający dopłaty do prądu , mający na celu zapewnienie ulgi finansowej w związku ze wzrostem cen energii, które planowane są na drugą połowę 2024 roku. Inicjatywa ta ma złagodzić skutki podwyżek cen dla odbiorców, którzy z różnych przyczyn mogą mieć trudności w pokrywaniu rachunków za energię.
W ramach bonu energetycznego przewidziano wypłatę świadczenia pieniężnego dla osób i gospodarstw domowych, które nie przekraczają określonego dochodu.
Świadczenie jest jednorazowe.
Wniosek o przyznanie bonu energetycznego można składać osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chłopicach do 30 września 2024 roku lub za pośrednictwem platformy ePUAP (wniosek należy podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym)
Warsztaty odbędą się w dniu 28.08.2024 r. (środa) w dwóch lokalizacjach:
- o godz. 9.00 w Świetlicy Wiejskiej w Duńkowicach, Duńkowice 86, 37-550 Radymno,
- o godz. 13.00 w Ośrodku Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze, ul. Parkowa 1 a, 37-220 Kańczuga.
Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne na stronie: https://www.ztradycjawnowoczesnosc.pl/asp/lokalna-grupa-dzialania-zaprasza-kola-gospodyn-wiejskich-do-udzialu-w-bezplatnych-warsztatach-artystycznych,1,artykul,1,207
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok. 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.
Oddajmy hołd bohaterom!
fot.: gov.pl